Close

Jak vybrat zahradní altán

Nejprve je dobré si ujasnit, jestli stojíme o zahradní altán trvalé instalace nebo raději řešení, které se dá snadno rozebrat, složit, vzít třeba sebou na dovolenou…

 

Zahradní altán trvalá instalace

 

 

Konstrukce takových altánů bývá většinou ze dřeva. (také se používá termín “pergola”). Jsou to stavby trvalého charakteru. Musíme tedy řešit s úřady a sousedy kde, kdy a jak budeme stavbu realizovat. Předpisy se neustále mění – je třeba se informovat na stavebním úřadě. Takový zahradní altán si málokdo dokáže postavit sám a tak se bez řemeslníků neobejdete. To mohou být další starosti. Pokud vše vydržíte a přizvete na pomoc třeba i zkušeného zahradního architekta, může být výsledné dílo opravdu krásné a pro relax opravdu ideální. K nevýhodám patří vysoká pořizovací cena a hodně starostí. Detailní informace o stavbě a technickém provedení přesahují možnosti tohoto článku. Do budoucna se jim určitě budeme věnovat. Níže poradíme s výběrem skládacího zahradního altánu. Na obrázku je zajímavé řešení pergoly postavené v hliněném valu, o kterém se píše na nabytek-dnes.cz.

 

Zahradní altán – lehká, rozebiratelná konstrukce, krycí plachta

 

 

Další řešení je nenáročné na finance, není potřeba žádné povolení, konstrukce je lehká, dobře přenositelná, snadno vezmete sebou třeba i na dovolenou, většinou se vejde do speciální tašky. Jedná se o skládací zahradní altány (někdy se jim říká i zahradní párty stany). Dostupné jsou v nepřeberném množství rozměrů, barev, designů, cenových relací. K dispozici je i spoustu skvělého příslušenství. Na obrázku je zahradní altán Klaudie.

 

Jak vybrat správný rozměr zahradního altánu?

 

Záleží na velikosti zahrady i na počtu lidí, kteří by se pod altán měli vejít. Nejoblíbenější variantou je velikost 3 x 3 metry, vhodná pro menší rodinu. Verze 3 x 6 metrů je pro 8 až 16 lidí. Pokud chcete altán využít třeba pro parkování automobilu nebo pro prodej vánočních kaprů, volte aktuální variantu. Většina altánů se dá postavit vedle sebe a krytou plochu tak zvětšíte do nekonečna. Někdy je takové řešení variabilnější, než třeba nákup jednoho obrovského stanu. (Vyrábějí se až do velikosti 6 x 12 m).

 

Jakou konstrukci pro skládací zahradní altán?

 

Konstrukci volíme podle její stability tedy výdrže a podle toho kolik lidí potřebujeme na její “stavbu”. K dispozici jsou konstrukce trubkové a nůžkové. Obě konstrukce je možné po sezoně rozebrat a uklidit.

Trubková je levnější, ale méně vydrží. Doporučujeme kvalitní konstrukci nůžkovou.

Více o konstrukcích zde.

Kvalita krycí plachty

 

Další element, který rozhoduje jestli bude příjemné trávit v altánu čas za všech okolností, je kvalita plachty. Označuje se takzvanou “gramáží”. Ta udává váhu výplňového materiálu na 1 čtverečný metr. Více v tomto případě znamená lépe. Plachty s malou gramáží proprší i při malém dešti.

Více o plachtách, jejich gramáži apod. zde.

Možnosti bočních stěn

 

Některé výrobky je možné zakoupit jako soupravu altán s 1, 2, 3 nebo všemi 4mi bočnicemi. Které řešení je správné?

Zde je možné hodně ušetřit. Altán jen se 2 bočnicemi je levnější, než stejný se 4mi bočnicemi a tak se vyplatí hodně přemýšlet o umístění stanu, kam, kdy a jak dlouho svítí slunce, směr větru. Směr větru je důležitý i u pršení…. Nebudete spokojeni, když bude voda z deště “zaflakovat” do obytné části.

Stěny je možné pořídit plné nebo se zajímavými okny. Důležité je mít možnost stěny úplně odstranit v případě velkého vedra. Určitě je lepší každá bočnice zvlášť. (je ke koupi i řešení, kdy jsou všechny 4 bočnice v jednom kuse). Pokud máte tu možnost, vždy vybírejte ta nejvariabilnější řešení. Uvidíte, že se budou v praxi hodit!

 

 

Další příslušenství pro skládací zahradní altány

 

Koupí unifikovaného zahradního altánu získáte i dobré možnosti někdy nezbytného příslušenství. K základním patří moskytiéry, pro večery se hodí úsporné osvětlení, praktické přenosné tašky. Pro lepší kotvení stanů se doporučují pískem nebo vodou plnitelná závaží. Další informace zde.

Máte nějaké zkušenosti se stavbou altánů?

Dotazy?

Zanechte komentář níže…

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *