Co byste měli udělat na podzim na vaší zahradě

Na podzim v zahradě určitě naposledy posekejte trávník, ale ne příliš blízko u země. Zvyšte si pojezd vaší sekačky a dejte před zimou anglickému pažitu trochu vyšší střih. Na místě je i chemická ochrana, proto váš trávník postříkejte proti zimním plísním. Přilepšíte mu také poházením kompostu, což udělejte formou proházení přes síto, aby se vám po zahradě neválely velké kusy, které se budou hůře rozkládat. Pravidelně shrabujte listí, které lze dát do kompostu. List z ořešáku nikdy nekompostujte, obsahuje příliš mnoho škodlivých látek. Nedávejte tam ani nahnilé ovoce ať předejdete šíření houbových nemocí. Po suchém létě do nor od myší aplikujete jedovaté nástrahy. Nemocné a uschlé stromy vykopejte i s kořeny, dokud je vlhko.
Údržba záhonů
Zryjte všechny záhony a zaryjte i drobné zbytky rostlin. Přidejte chlévský hnůj tam, kam budete sázet rostliny první tratě, jako rajská jablka, okurky, celer, zelí či květák. Pro mrkev se nehnojí chlévským hnojem, aby ji nenapadla pochmurnatka mrkvová, mrkev by pak byla červivá. Na zimu zahradu zbavte plevele, ušetříte si práci v příštím roce. Zahradu také často zalévejte, připraví tak rostliny na zimní období, kdy jejich zelené části stále odpařují vodu, ale zem je tak zamrzlá, že kořeny rostlin vodu nemohou přijímat. Podzim je časem sázení ovocných stromků, bobulovin a růží. Jámy dělejte dostatečně hluboké, prolijte je vodou, na dno dejte kvalitní zeminu i pomalu rozpustné hnojivo a stromek znovu zalijte. Na podzim sázíme i cibuloviny a stříháme růže. Podzimní sestřih jim umožní dobře přezimovat.
Ochrana choulostivých rostlin
Rostliny nesnášející mráz přeneste do bezmrazých a světlých místností. Tam je pak třeba velmi opatrně zalévat, při nadbytku vody by mohly uhnívat kořeny a šířit se houbové choroby. Po přenesení rostlin dovnitř je také hluboce seřízněte. Použijte netkanou textilii proti zimním mrazům na ochranu choulostivějších rostlin. Počkejte, až nastanou silnější mrazy, a pak ji teprve aplikujte. Je totiž nebezpečí, že byste jejím brzkým nasazením připravili vhodné zimoviště pro mnoho škůdců, kteří by se pod textilii nastěhovali. Na stromy připevněte lepové pásy, na které se škůdci zachytí. S prvními mrazíky nezapomeňte uzavřít přívod vody, vypusťte vodu z kohoutků a hadic. Uskladněte hadice přes zimu na suchém, chladném a bezmrazém místě, ať prodloužíte jejich životnost.